Home > Filosofie, Laissez-faire, Právní principy > Za svobodu slova stejně tak jako nedotknutelnost vlastnictví je potřeba neustále bojovat!

Za svobodu slova stejně tak jako nedotknutelnost vlastnictví je potřeba neustále bojovat!

http://www.facebook.com/CEVROInstitut.cz (03.05.13):  Dnes je Světový den svobody tisku. Myslíte si, že by v dnešní době blogů, facebookových profilů, twitteru… měl mít každý absolutní volnost psát si, co chce?

Moje reakce:

Svoboda slova je společně s právem vlastnit majetek (ochranou vlastnictví) to nejzákladnější, za co stojí a je potřeba neustále bojovat. Vždy je velká skupina lidí a organizací, kterým takové svobody a práva “nevoní” a vždy si hledají cestu, jak je omezit (často pod praporem různých na první pohled neznalého diváka “pozitivních” motivací – např. dnes pod praporem boje proti terorismu nebo proti daňovým únikům). Svoboda slova není ani dnes a ani ve “vyspělých” demokraciích ani zdaleka dokonalá – jako příklad postačí například přísně selektivní přístup vůči komunistickým (těm se neomezuje vůbec nic, ba spíše se ještě podporují) a fašistickým (zde se dehonestuje ale i skutečně trestá doslova každý náznak) projevům, nebo výrazné omezování svobody pod praporem boje proti terorismu. Takže k položené otázce říkám: Ano, ano, nechť existuje absolutní volnost pro každého psát (či říkat) si co chce! Je pak na každém čtenáři či posluchači, aby posoudil, jaký význam a relevanci má to, co kdo řekl či napsal.

  1. 10.5.2013 at 00:50

    Absolutně souhlasím. Pokud to tedy ještě jde…

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s