Home > Filosofie, Laissez-faire > Stát přeci nemůže být tím, kdo naplňuje lidskou touhu po laskavosti, zdvořilosti a lidskosti!

Stát přeci nemůže být tím, kdo naplňuje lidskou touhu po laskavosti, zdvořilosti a lidskosti!

V níže uvedeném článku se mj. říká, že “Nemilosrdná tržní konkurence, typická svou dynamikou, která podle Greenspana definuje kapitalismus, se střetává s vrozenou lidskou touhou po stabilitě a laskavosti, zdvořilosti, lidskosti.”

Já však dodávám, že je potřeba si jako zcela zásadní argument přitom uvědomit, že stát (a jeho orgány) zcela jistě není tím, kdo naplňuje lidskou touhu po laskavosti, zdvořilosti a lidskosti! Ono zjemňování (zlidšťování) “nemilosrdné tržní konkurence” tedy nemůže být realizováno tím, že stát bude ještě více zasahovat do života lidí. Právě naopak! Proto jedinou správnou cestou je co možná nejmenší zasahování státu do svobodného života lidí.

No a ta slavná krize, to přeci není krizí volně-tržního kapitalismu, ale právě a jen krizí takového “kapitalismu”, ve kterém hraje příliš výraznou roli státní regulace a intervence. Odstraněním této přemíry státních zásahů je tedy oním receptem, a nikoli naopak!

Lidé chtějí méně růstu za více pohodlí, říká Greenspan o budoucnosti kapitalismu | byznys.ihned.cz – Analýzy a komentáře.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s