Home > Ústavní soud, Daňová kontrola, Laissez-faire, Právní principy > Plénum ÚS: Daňová kontrola může být i bez podezření

Plénum ÚS: Daňová kontrola může být i bez podezření

Všem těm, kteří se nějakým způsobem zajímali o právní kauzu (ne)možnosti legálního zahájení daňové kontroly (zejména od nálezu I. ÚS 1835/07 ze dne 18.11.2008), doporučuji k přečtení včerejší (08.11.2011) rozhodnutí pléna Pl. ÚS 33/11. Možná stojí i za pozornost krátkost textu tohoto rozhodnutí, to také o lecčem svědčí.

Bohužel svoboda opět dostala na frak a musela ustoupit sociální (či sociologické) koncepci práva; princip proporcionality zde pohříchu nakonec byl Ústavním soudem uplatněn takovým způsobem, že „veřejný“ (uvozovky jsou mým dílem a snažím se tím dát najevo svoji skepsi nad jakýmkoli objektivním základem tohoto pojmu) zájem na výběru daně převýšil nad ochranou autonomní sféry jednotlivce.

Je třeba vzdát hold soudkyni Wagnerové (po kolikáté již, že!) a soudcům Holländer (pozn.: většího znalce teorie práva bychom v soudnictví těžko hledali, viz jeho publikační činnost) a Duchoň za jejich disentní stanoviska.

Na druhé straně budiž řečeno, že včerejší rozhodnutí de facto znamená, že disentní stanovisko soudkyně Janů z nálezu I. ÚS 1835/07 ze dne 18.11.2008 se nakonec prosadilo. Já za sebe (a zcela subjektivně) tedy za to tuto soudkyni jistě nechválím.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s