Home > Filosofie > Historik Jan Slavík

Historik Jan Slavík

“Dva dětinské kousky v Moskvě tropí. Pravoslavnou duši chtějí změniti vyvěšením tabulek: Náboženství je opium národa. Materialistický světový názor ‘podporují’ ukazováním ostatků vůdce v mystickém pološeru podzemní katakomby”

“Třetí internacionála společně s přetaveným carismem leží v samém jádru sovětské přítomnosti”

(z knihy: Jan Slavík, Co jsem viděl v sovětském Rusku, Praha 1926, publikováno v Kontexty 2/2011, CDK Brno, http://www.cdk.cz)

Jan Slavík (25. března 1885 Šlapanice (okres Kladno) – 9. května 1978 Praha) byl český historik a archivář, který se zabýval zejména moderními dějinami Ruska a SSSR. Slavík vystudoval historii na Karlově univerzitě u profesorů J. Pekaře a J. Bidla a potom učil na gymnáziích na Kladně a v Praze. Ačkoli před válkou úzce spolupracoval s řadou pozdějších marxistických historiků, po válce se s marxismem rozešel a působil v Národně socialistické straně. Velkoryse začatou práci „Vznik českého národa“ (1946, 1948) už nedokončil, po únoru 1948 nemohl publikovat a jeho dílo patřilo mezi zakázané knihy. Ruský archiv, který vybudoval, byl odvezen do SSSR. Zdroj

Categories: Filosofie
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s